آتش سوزی جنگل ها در ایران

اتش سوزی منابع طبیعی

در این مقاله از شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان می خواهیم مطلبی راجع به آتش سوزی جنگل ها در ایران به شما عزیزان ارائه بدهیم. در صورت مفید بودن مطلب آن را به اشتراک بگذارید.

آتش سوزی جنگل ها در ایران

به روایت ناسا اداره کل هوانوردی و فضا و دیده بان جهانی جنگل : در طول ۶ روز ۱۷۰۸ آتش سوزی فعال در جنگل‌ها و ۲۸۷ هشدار حریق در عرصه‌های طبیعی ایران رصد شد. آمار نگران کننده ای بود. برخی از منابع طبیعی ایران و جنگل ها و همچنان در آتش داغ بهار می‌سوزند و بر طبق آن چه دیده‌ بان جهانی جنگل از آتش‌سوزی در مناطق جنگلی ایران در ۶ روز گذشته منتشر کرد: استان خوزستان با ۵۷۹مورد، استان فارس با ۳۰۱مورد، و استان بوشهر با ۱۹۰مورد، استان ایلام با ۱۸۱مورد و استان اصفهان با ۱۵۶مورد با این آتش سوزی روبه‌رو شدند واین آتش‌سوزی در بعضی از این مناطق همچنان فعال می باشد.

 پس از استان‌های ذکر شده، عرصه‌های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، خراسان رضوی، تهران و کرمانشاه در رتبه بعدی آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی قرار دارند.

از ۱۲ تا ۱۵خردادماه ۱۷۰۸آتش‌سوزی فعال در عرصه‌های طبیعی کشور به وقوع پیوسته است و هشدار آتش‌سوزی در ۲۸۷عرصه طبیعی دیگر نیز مشاهده شده است. بر اساس این اعلام تنها در ۵ روز گذشته ۱ درصد دیگر از مناطق حفاظت شده کشور در آتش سوختند. طبق تصاویر منتشر شده توسط دیده‌بان جهانی جنگل و ناسا از آتش‌سوزی مناطق حفاظت شده و طبیعی ایران طی هفته گذشته نیز مشخص کرد، عرصه زیادی از جنگل‌های زاگرسی ایران در مرز خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در منطقه خائیز تبدیل به خاکستر شده و از بلوط ‌زارهای ارزشمند زاگرس در این منطقه چیزی برجای نمانده است. براساس تصاویر ناسا بخشی از منطقه حفاظت شده خائیز نیز طعمه حریق شده و بلوط ‌زارهای زاگرسی در بیش از نیمی از این منطقه خاکستر شده‌اند.

آتش سوزی جنگل های ایران

آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی و پارک‌های ملی کشور البته در هفته گذشته افزایش یافت و بلوط ‌زارهای زاگرسی دالاهو در استان کرمانشاه را نیز فراگرفت. پارک‌های طبیعی همچون پارک چیتگر تهران هم از آتش در بهار داغ کشور در امان نماندند و اگرچه وسعت آتش‌سوزی آنها در مقایسه با مناطق طبیعی صعب‌العبور کشور ناچیز بود اما بخشی از ریه‌های تنفسی تهران نیز از دست رفت.

ریه‌های تنفسی ایران قربانی اختلاف ها شد!!!

ماجرای اطفای حریق در منطقه زاگرس ایران در هفته‌های گذشته به یک جنجال تبدیل شد و اقدام سریع برای آن انجام نشد. دلیل تعلل در اطفای حریق جنگل‌های زاگرس، بدهی ۳۰میلیارد تومانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آب خیز داری به وزارت دفاع بابت اعزام بالگرد برای خاموش کردن آتش جنگل‌های کشور اعلام شد و رفع این اختلاف تنها زمانی با دستور رییس سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص ۱۵میلیارد تومان اعتبار به سازمان جنگل‌ها برای پرداخت بدهی به وزارت دفاع به پایان رسید که دیگر جانی در رگ‌های زاگرس باقی نماند و بخش وسیعی از رویشگاه‌های زاگرسی در شعله‌های آتش منطقه خائیز خاکستر شد.

نابودی ۶۰ هزار هکتار جنگل در ۵ سال اخیر !!!

در هر سال تخریب ۱۲هزار هکتار جنگل در کشورمان آن هم در پنج سال اخیر. بر اساس آنچه که گفته شده است تنها در ۵ سال اخیر ۶۰هزار هکتار از جنگل‌های کشورمان به علت آتش سوزی، سدسازی، آفات و بیماری، جاده‌ کشی، فعالیت‌های عمرانی و قاچاق چوب نابود شده است. که این آمار باعث تاسف و ناراحتی می باشد.

شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان

برای دریافت اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *