انتقال موفقیت آمیز کل در همدان بدون بیهوشی برای اولین بار در کشور

انتقال موفقیت آمیز کل در همدان بدون بیهوشی برای اولین بار در کشور
برای نخستین بار در کشور گونه «کل» از منطقه حفاظت شده خانگرمز تویسرکان به منطقه «لشگردر» ملایر منتقل شد. معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اعلام کرد: انتقال کل (پازن) از «خانگرمز» تویسرکان به منطقه حفاظت شده «لشگردر» ملایر بدون استفاده از روش بیهوشی و تلفات و با موفقیت صورت گرفت.

وی اضافه کرد: با توجه به قابل پیش بینی نبودن رفتار و عملکرد این گونه جانوری و شرایط فیزیولوژی آن، انجام کار بسیار دشوار بود.

صفی خانی یادآوری کرد: از تابستان امسال شرایط 2 منطقه خانگرمز و لشگردر بررسی و از یکماه پیش شرایط محیطی منطقه حفاظت شده لشگردر برای حضور گونه «کل» رصد شد.

وی بیان کرد: برای انتقال این گونه جانوری هیچگونه داروی شیمیایی و بیهوشی استفاده نشد بلکه با روش پهن کردن دام و زنده گیری این اقدام صورت گرفته است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان افزود: هم اینک برای بازگرداندن آرامش به منطقه «خانگرمز» کار زنده گیری و انتقال کل به صورت موقتی متوقف شده است.

صفی خانی اضافه کرد: پس از زنده گیری گونه کل، کار بیومتری و محاسبه طول اعضای بدن، پلاک گذاری، خونگیری، نمونه بافت، معاینه و بررسی وضعیت جسمی حیوانان به لحاظ وجود انگل بررسی شد.

وی گفت: همچنین جعبه هایی برای قرار گیری و انتقال این گونه پیش بینی شده بود که از نظر ابعاد و احتمال درگیری گونه ها، شکستن شاخ و افتادن، هنگام حرکت کامیون خاور رصد شد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اظهارداشت: عملیات انتقال با خودرو از حساسیت بالایی برخوردار است و همانگونه که پیش از حرکت وضعیت جسمی حیوان توسط پزشکان بررسی شده بود در میانه راه نیز این معاینات در 2 نوبت توسط دامپزشک و پزشک سازمان حفاظت محیط زیست کشور صورت گرفت.

صفی خانی بیان کرد: مسیری برای جابجایی این گونه انتخاب شده بود که پر پیچ و خم و خسته کننده نباشد و محموله همانند بار ترافیکی تا مقصد منتقل شد.

وی ادامه داد: پس از رسیدن به مقصد یا همان منطقه حفاظت شده لشگردر کار رها سازی به خوبی انجام شد و طبق پایش های روزانه و مستمر صورت گرفته این گونه با دیگر گله ها مختلط و همراه شده است.

پازن (جنس نر آن در گفتار مردم، کل و ماده آن بز وحشی نامیده می شود) جانوری بسیار زیبا، تنومند، چابک و پر صلابت باعضلاتی پر توان است

این حیوان در بیشتر مناطق آسیایی، اروپا و شمال آفریقا و هر جایی که دارای آب ، مرتع، جنگل، صخره و محیط زیستگاهی امن است به چشم می خورد

مناطق تحت مدیریت محیط زیست در ملایر زیستگاه گونه ‌های مختلف جانوری است از جمله در منطقه «لشگردر» این شهرستان علاوه بر وحوش، شمار زیادی از پرندگان چه به صورت فصلی و چه به صورت بومی وجود دارند که از مهمترین آنها می‌توان به عقاب‌ طلایی، دلیجه، کبک نوک سرخ، تیهو، جغد، کمرکولی، سسک، فاخته، زرد پره، دارکوب و پری شاهرخ اشاره کرد

وجود وحوشی همچون کل و بز، قوج و میش و گوشت خوارانی نظیر گرگ، روباه، شغال، کفتار، تشی و گورکن همچنین زیست پرندگان بومی و فصلی از جمله عقاب‌طلایی، جاذبه‌های جانوری منطقه لشگر را دو چندان کرده است

این منطقه دارای گیاهان متنوعی از تیپ گیاهان کوهستانی است و گیاهان دارویی همچون کلاه ‌میرحسن، گون، گل‌گندم، بروموس، علف بادبزنی، نخود وحشی، پیچک صحرایی، خاکشیر، میخک، کنگر، علف چای، زنبق وحشی، کاکوتی، اسپند، چوبک یا گلکه، شکر تیغال، آلوچه وحشی، زالزالک وحشی و دیگر گونه‌های گیاهی از نوع گندمیان و تیره نعناعیان در آن فراوان دیده می‌شود

همدان دارای 6 منطقه حفاظت شده و 11منطقه شکار ممنوع است؛ همچنین طبق مطالعات صورت گرفته در سه دهه اخیر، 40 گونه پستاندار، 181گونه پرنده، 43 گونه خزنده، 39 گونه ماهی و چهارگونه 2 زیست در این استان شناسایی شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *