جنگل ارس پناهگاه حیات وحش

حیات وحش

در این مقاله از شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان می خواهیم مطلبی راجع به  جنگل های ارسباران  پناهگاه حیات وحش به شما عزیزان ارائه بدهیم. در صورت مفید بودن مطلب آن را به اشتراک بگذارید.

جنگل ارس پناهگاه حیات وحش

جنگل های ارسباران با 130 هزار هکتار وسعتی که دارد از شهرت جهانی برخوردار می باشد، هزار گونه تنوع گیاهی و سیصد گونه تنوع جانوری را دارا می باشد. در حال حاضر از کل مساحت اراضی حفاظت شده این منطقه، 39000 هکتار برای احداث پارک ملی اختصاص یافته است. احداث کردن این پارک باعث می شود که جلوی هجوم گسترده مردم را که بدون برنامه ریزی، به تمام قسمت های منطقه انجام می شود را بگیرد.و موجب جذب گردشگران و مسافران داخلی و خارجی به این مناطق خواهد شد.

موقعیت جغرافیایی جنگل های ارسباران

این منطقه از شمال به رود مرزی ارس ، از جنوب به ارتفاعات شهرستان های تبریز و سراب و از شرق به مرز استان های اردبیل و آذربایجان شرقی و از غرب به شهرستانهای جلفا و مرند و… محدود می شود .
منطقه جنگلی ارسباران در گذشته نه چندان دور دارای وسعت چشم گیری بوده که به علت قطع یکسره جنگل برای تامین ذغال وسعت زیادی از این جنگل از بین رفته است.

 

ارس باران

از جمله گونه های گیاهی ارسباران می توان نام برد:

بلوط اوری ، بلوط سفید ، ممرز ، کرب ، کرکو ، کیکم ، سرخدار ، بارانک ، گیلاس وحشی ، آردوج ، بنه ، تیس ، ملچ ، اوجا ، ذغال اخته ، قره غات ، ال ، پر ، …
از جمله گونه های مهم و اندمیک ارسباران می توان : پر ، آردوج ، قره غات ، بلوط سفید ، ذغال اخته ، هفت کول را نام برد.

بارندگی های جنگل های ارسباران:

میانگین بارندگی در جنگل های ارسباران حدود 300 تا 450 میلی متر گزارش شده است . شاید با این بارندگی بسیار کم بگویید که چطور چنین جنگلی به وجود آمده است؟
این نکته بسیار مهمی است که در هیچ یک از این 5 ناحیه رویشی این اتفاق نمی اتد و این همان باران های مخفی ( مه بارش ) می باشد ، که روی میزان بارنگی جنگل های ارسباران تاثیر دارد که این عامل میزان بارندگی 450 میلی متر را به 750 میلی متر رسانده است ، شاید دلیل اصلی تنوع و گستردگی گونه های ارسباران همین موضوع باشد . منطقه ارسباران را می توان از نظر تنوع گونه های درختی و درختچه ای و علفی و خشبی و همچنین از نظر تنوع جانوری به عنوان یک ذخیره گاه بی نظیر اعلام کرد. ارسباران به دلیل شرایط اقلیمی خاص آب و هوایی ، دارای 1072 گونه گیاهی و 97 گونه چوبی گزارش شده است که این منطقه حفاظت شده با 78560 هکتار که حدود 56 درصد این ناحیه را شامل می شود و جزء یکی از 9 ذخیره گاه بیوسفر ایران و تحت برنامه انسان و کره مسکون (M&B) یا اندوختگاه های زیست سپهر یونسکو قرار داده است .
جنگل های ارسباران از نظر تنوع زیستی بسیار متنوع می باشد و تنها زیستگاه یکی از کمیاب ترین و نادرترین پرندگان دنیا به نام سیاه خروس است . و علاوه بر این پرنده نادر می توان سیاه گوش، شوکا، خرس قهوه ای ، پلنگ و گراز ، کل و بز ، کبک دری ، کبک چیل ، قرقاول و… را می توان نام برد جنگل ارس پناهگاه خیلی از حیوانات می باشد.

 

شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان

برای دریافت اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *