شکار تروفه در ایران

شکار تروفه
در این مقاله از شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان می خواهیم مطلبی راجع به  شکار تروفه در ایران به شما عزیزان ارائه بدهیم. در صورت مفید بودن مطلب آن را به اشتراک بگذارید.

شکار تروفه در ایران


چگونگی شکار تروفه در ایران؟؟؟
میئله حائز اهمیت در این جا این است که آیا شکار تروفه می تواند به عنوان یک ابزار برای حفاظت حیات وحش به کار گرفته شود یا خیر؟ شاید ابتدا ساده به نظر برسد اما کشتن یک حیوان به ظاهر با هدف حفظ بقای آن گونه تناقض دارد. اما از نظر دیگر هم می شود بررسی کرد آن چه که قابل مشاهده است که حفاظت حیات وحش نیاز به امکانات و بودجه نیاز دارد.
مسایل بغرنج و پیچیده ای از این دست که آیا در آمدهای حاصل از فروش این پروانه های شکار خارجی در امر حفاظت حیات وحش هزینه خواهند شد یا نه به راحتی قابل پاسخ نیستند. با وجود اینکه اکثر گردانندگان این تورها ادعا می کنند که این قبیل امور انجام می گیرد بهتر آن ست که با مطالعه بر روی دستاوردهای سایر کشورها دریافت که آیا این گونه شکار تاکنون منجر به منجر به فعالیت های حفاظتی شده یا خیر؟
در سال 2006 گروهی از محققین مطالعه ای در این زمینه انجام داده اند. آن ها با 150 شکارچی که در آفریقا شکار کرده و یا قصد شکار دارند مصاحبه ای انجام دادند. نتیجه این تحقیقات که در مجله Animal Conservation به چاپ رسیده  نشان داد که اکثریت این شکارچیان خارجی ترجیح می دهند در مناطقی به شکار بپردازند که بخشی از درامد حاصل از شکار نصیب جامعه محلی شود.  نزدیک به نیمی از شکارچیان مصاحبه شده علاقه مند بوده اند که پولی برابر با شکار تروفه برای شکار حیوان مزاحم و یا زیانکار ولو غیر ارزشمند بپردازند که در هر صورت این حیوان باید معدوم گردد. این گروه محققان همچنین دریافتند که این شکارچیان نسبت به موضوعات مربوط به حفاظت حیات وحش حساسیت بسیار قابل توجهی دارند. به طور مثال آن ها اذعان داشتند که مایل به شکار در مناطقی که یوزپلنگها و یا سگهای وحشی به طور غیر قانونی کشتار می شدند و یا کشورهایی که عمدا سهمیه برداشت از حیات وحش را زیاد جلوه می دهند و یا نحوه شکار غیر ورزشی در این روش بعضی گردانندگان تورهای شکار حیوانات تروفه را در محوطه ای محصور کمی قبل از شروع برنامه قرار میدهند، نیستند. بنابراین مشاهده می شود که شکارچیان خارجی ترجیح می دهند منفعت اقتصادی خود را در کشورها و برای تور گردانانی هزینه کنند که بیشترین اخلاق حرفه ای را رعایت می کنند. همچنین تمامی این افراد ترجیح می دادند در مناطقی به شکار بپردازند که از لحاظ مشاهده حیات وحش و مناظر بدیع فقیر بوده و بهره چندانی هم از منفعت این فعالیتهای اکوتوریسمی نمی برند. این نتایج باعث دلگرمی است که شکارچیان تروفه تا این حد به مسایل حفاظت گرایانه برای انتخاب تور گردانان توجه می کنند.
تروف ها
ولی باید به این نکته توجه داشت که ممکن است آنها به سادگی جوابهایی را که محققان می خواستند به ان ها برسند را به آنها داده اند. این بزرگترین ایراد تحقیقات از نوع پرسشنامه و خود اظهاری است. نوع دیگر مطالعه بر روی شواهد حاصل از منتفع شدن خود گونه از شکار شدن با استفاده از معیارهای قابل اندازه گیری میباشد. آیا چنین مطالعات و شواهدی موجود است؟ بلی. بر اساس مقاله ای در Journal of International Wildlife Law and Policy شرح داده شده که قانونی کردن شکار کرگدن سفید در آفریقای جنوبی باعث جلب نظر ملاکان بزرگ برای معرفی مجدد این گونه ارزشمند در زمین هایشان شده و اکنون تعداد این گونه از چند صد راس به چندین هزار راس افزایش پیدا کرده است اگرچه تعداد ناچیزی از آنها به عنوان شکار تروفه برداشت شده اند.
در مطالعه ای دیگر از همین گروه در نشریه  Science  اذعان داشته که به کار بردن شکار قانونمند و کنترل شده در زیماوه برای فیلها بسیار سودمند بود. در این مطالعه اشاره شده است اجرای برنامه شکار تروفه سبب دو برابر شدن مساحت تحت حفاظت حیات وحش در این کشور گردیده که نتیجه آن افزایش دسترسی فیلها و دیگر گونه های حیات وحش به زیستگاههای مطلوب و در نتیجه کمک به برطرف کردن مشکل از دست دادن زیستگاه و همچنین افزایش جمعیت فیل ها و پایداری جمعیت این گونه در این کشور گردیده است. لازم به ذکر است توجه به رفتارشناسی گونه ها و سایر مطالعات اکولوژیکی برای هرگونه فعالیت در امر مدیریت حیات وحش ضروری است زیرا گونه های مختلف رفتارها و نیازهای متفاوتی دارند و عدم توجه به این موضوعات لطمه جبران ناپذیری به جمعیت ها وارد می کند.
شکار موضوعی است مناقشه بر انگیز و بحث درباره اینکه شکار عملی اخلاقی است یا نه راه به جایی نمی برد.اما با توجه به نتایج به دست آمده از تحقیقات بر روی فیلهای زیمباوه و کرگدنهای سفید افریقای جنوبی می توان نتیجه گیری کرد که شکار تروفه و حفاظت حیات وحش در اصول با هم منافاتی ندارند. ورزش شکار واقعیتی است انکارناپذیر و بخشی از فرهنگ گروهی از افراد جوامع.گسترش فرهنگ شکار تروفه سبب می شود شکارکش ها دستشان از این خوان پر نعمت کم بهره بماند. همچنین نکته حایز اهمیت اکولوژیکی در مورد شکار تروفه در ایران این است که هدف در اکثر این شکارها نرهای سالخورده قوچ،کل وآهو است که این افراد گونه معمولا قدرت بقا و باروری چندانی ندارند و مهمتر اینکه به اندازه کافی نقشی در تولید نسلهای کنونی این گونه در سالهای گذشته بر عهده داشته اند.
شکار تروفه
بنابراین فروش پروانه شکار این تروفه ها یک سرمایه گذاری مجدد در راستای حفاظت حیات وحش به شمار میرود. در این راستا توجه ویژه به شفافیت درمیزان و نحوه هزینه درامدها، تعداد و توزیع عادلانه پروانه های شکار بین شکارچیان بومی،داخلی و تورگردانان ضروری است.

نکاتی راجع به  اهمیت حفظ  و گسترش فرهنگ شکار تروفه 

1. افزایش مشاغل و فعالیتهای مرتبط با شکار تروفه (راهنما، تاکسیدرمیست) و کمک به غلبه بر مشکل بیکاری.
2. استفاده از درآمد ناشی از فروش پروانه های شکار تروفه در حفاظت گونه های هدف و غیر هدف.
3. استفاده ابزاری از شکار تروفه برای مدیریت و متعادل نمودن جمعیت گونه با توجه به ظرفیت برد منطقه.
4. استفاده کردن از جمعیت قابل توجه و تجربه شکارچیان تروفه به عنوان اهرمی برای حفظت حیات وحش.
5.  یک راه سالم برای ارتباط با طبیعت شکار تروفه می باشد و این شکارچیان نه تنها فراهم کننده شرایط لازم حفاظت حیات وحش بلکه تهیه کنندگان محصولات کاملا ارگانیک و طبیعی برای دوستان و یا خانواده هستند.

شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان

برای دریافت اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *