نادرترین حیوانات در ایران

در این مقاله از شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان می خواهیم مطلبی راجع به نادرترین حیوانات در ایران به شما عزیزان ارائه بدهیم. در صورت مفید بودن مطلب آن را به اشتراک بگذارید.

نادر ترین حیوانات در ایران کدام اند؟


نادرترین حیوانات در ایران

با وجود طبیعت زیبا و متنوعی که ایران دارد موجب شده تا تعدادی از کمیاب ترین و خاص ترین گونه های حیوانی، طبیعت منحصر به فرد و خاص ایران را برای ادامه حیات خود انتخاب کنند. گونه هایی که اکثر آن ها در خطر جدی انقراض قرار دارند گونه های باقی مانده از نوع خودشان می باشند. برای آشنایی بیشتر با این حیوانات با ما همراه باشید.

1. پلنگ ایرانی : ایران، زیستگاه اصلی این حیوان باشکوه است. پلنگ ایرانی گونه ای خاص و در حال انقراض است که زیستگاه اصلی آن جنگل ها و مناطق دور از شهر است. این گونه یکی از بزرگترین گونه های پلنگ در دنیا است که تعداد انگشت شماری از آن ها در کشور های روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، گرجستان، افغانستان و ترکیه هم وجود دارد. از عمده دلایل کاهش این گونه ی نادر، شکار توسط انسان ها و خشک سالی و کم شدن پوشش گیاهی است.

 

پلنگ ایرانی

 

2. گوزن زرد ایرانی: گوزن زرد ایرانی یکی از زیباترین و کمیاب ترین گونه های گوزن دنیا است که در کوه پایه ها زندگی می کند. متاسفانه این حیوان منحصر به فرد در معرض خطر انقراض قرار دارد. دو عامل مهم انقراض این گوزن، شکار توسط شکارچیان و آلودگی محیط زیست طبیعی این حیوان به وسیله ی زباله ها است که باعث می شود این حیوان از زباله های شهری و یا صنعتی تغذیه کند.

 

گوزن زرد ایرانی

 

3. بز کوهی پیرنئن ایرانی: بز کوهی پیرنئن یکی از حیوانات زیبا و کمیابی است که توسط شکارچیان زیادی شکار می شود. گوشت لذیذ این بز کوهی اصلی ترین دلیل شکار بی رویه آن است. یکی دیگر از دلایل کمیاب شدن این گونه ی نادر، خانه و راه سازی در کوه ها است که باعث شده محل زندگی اصلی این حیوان مورد تخریب قرار بگیرد و در نتیجه شاهد کاهش تعداد این گونه در ایران باشیم.

 

بز کوهی پیرنئن ایرانی

4. گربه پالاس ایرانی: گربه های ایرانی به دلیل ظاهر فوق العاده زیبایشان، شهرت زیادی در دنیا دارند. اما یکی از خاص ترین گونه های گربه های ایرانی، گربه ی وحشی پالاس است که برعکس سایر گربه های ایرانی چندان رفتار آرامی ندارد. یکی از مهم ترین ویژگی های این گربه، مردمک کاملا گرد چشمانش است. این گربه ی فوق العاده زیبا، اندازه ای کوچک دارد و در ارتفاعات زندگی می کند. جذابیت زیاد این گونه باعث قاچاق بیش از حد آن و قرار گرفتن این گونه در معرض خطر انقراض شده است. با وجود این، تلاش چندانی برای بقای نسل این گونه ی نادر انجام نشده است.

 

گربه پالاس

نادرترین حیوانات در ایران

5. لاکپشت پوزه عقابی ایرانی: لاکپشت پوزه عقابی یکی از کمیاب ترین گونه های لاکپشت در جهان است که بیشتر در جزیره قشم یافت می شود و از نظر انقراض در شرایط بحرانی قرار دارد. این حیوان زیبا به دلیل گوشت لذیذی که دارد در کشور های ژاپن و چین بسیار شکار می شود و از لاک منحصر به فردش در ساخت لوازم تزیینی زیادی استفاده می شود. لاکپشت پوزه عقابی از عجایب هفتگانه ی جزیره قشم است که در منطقه ی حفاظت شده نگهداری می شود. از دیگر دلایل انقراض این گونه، شکار شدن نوزادان آن توسط اختاپوس و خرچنگ است. قدمت این گونه به ۱۰۰ میلیون سال پیش بر می گردد و طول عمری در حدود ۳۰ تا ۵۰ سال دارد.

 

لاکپشت پوزه عقابی

 

6. عقاب طلایی ایرانی: عقاب طلایی یکی از قوی ترین و باشکوه ترین پرندگان شکاری در قاره ی آسیا و اروپا است. تصاویر این گونه ی باشکوه که همیشه نشانه شکوه و قدرت در ایران باستان بوده است را در نقش و نگارهای باستانی ایران می توانید ببینید. عقاب طلایی به دلیل ظاهر فوق العاده زیبایی که دارد بسیار شکار می شود و در ایران از گونه های تحت حمایت است که عمدتا در رشته کوه های البرز و زاگرس زندگی می کند.

 

عقاب طلایی

 

7. شاه روباه ایرانی: شاه روباه، از گونه های خاص ایرانی است که نسبت به سایر گونه های روباه، اندازه ای کوچک تر دارد. این گونه از روباه، کمیاب ترین گونه ی روباه ایران است که به دلیل پوست زیبایی که دارد به صورت بی رویه شکار می شود. جالب است بدانید این حیوان بیشتر در شب فعالیت می کند و بسیار باهوش و بازیگوش است. نسل این روباه در سال های اخیر به شدت رو به کاهش بوده است و در معرض خطر انقراض قرار دارد. این گونه ی زیبا، عمدتا حشره خوار و میوه خوار است و عمری در حدود ۴ تا ۵ سال دارد. شاه روباه ها عموما در مناطق کوهستانی با ارتفاع کمتر از ۲ هزار متر زندگی می کنند. این گونه در ایران بیشتر در تپه ها و کوه هایی در نزدیکی دشت ها دیده شده است.

 

شاه روباه

 

8. فوک خزری ایرانی: این حیوان دوست داشتنی، کوچک ترین گونه فوک در جهان است که تنها در دریاچه مازندران زندگی می کند. فوک خزری از نادرترین گونه های فوک در دنیا است که در معرض خطر انقراض قرار دارد. جالب است بدانید این فوک ها تها پستانداران ساکن دریای خزر هستند. شکار شدن توسط انسان ها، آلودگی دریا و شکار توسط عقاب دریایی و گرگ خاکستری، از عمده دلایل انقراض این گونه ی کمیاب است. این فوک ها در فصل بهار و تابستان به سمت سواحل جنوبی دریای خزر و در فصل پاییز و زمستان به بخش های شمالی این دریا مهاجرت می کنند.

 

فوک خزری

 

9. شاه بوف ایرانی: شاه بوف ها یک نوع جغد است که البته بزرگترین جغد های ایرانی و از زیباترین گونه های جغد در جهان می باشند. این گونه  در مقایسه با سایر گونه های نادر، کمتر در معرض خطر انقراض می باشد، ولی دلیل اصلی مرگ و میر شاه بوف ایرانی عبارتند از: سیم های برق، استفاده از آفت کش ها و یا سیم های خاردار و از بین رفتن زیستگاه های طبیعی این حیوان می باشد. جالب است که بدانید، طول بال های این جغد در هنگام پرواز به حدود ۲ متر می رسد.

 

شاه بوف

 

شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان

برای دریافت اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *