نامهربانی شکارچیان غیرمجاز با پرنده کمیاب در سیستان

نامهربانی شکارچیان غیرمجاز با پرنده کمیاب در سیستان
شکارچیان متخلف زهک اردک مرمری را که پس از سالها در منطقه چاه نیمه 3 رویت شده بود شکار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و به نقل از حامد شهرکی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست زهک: شکارچیان متخلف زهک اردک مرمری را که پس از سالها در منطقه چاه نیمه 3 رویت شده بود شکار کردند.

 

شهرکی گفت: اردک مرمری شکار شده در چاه نیمه ۳ از گونه بسیار کمیاب منطقه هست و طی چند سال اخیر هیچ گونه گزارشی از مهاجرت آن به این منطقه نشده بود که متاسفانه با بی تدبیری و خودخواهی شکارچیان غیرمجاز منطقه مواجه گردید و شکار شد.

 

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست زهک ادامه داد: خوشبختانه متخلف مذکور توسط پرسنل یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زهک به همراه ادوات شکار و صید دستگیر و تحویل مراجع قضایی شهرستان گردید.

 

اردک مرمری (خوتکا مرمری) (نام علمی: Marmaronetta angustirostris) پرندهای از تیرهٔ اردکیان است. این پرنده در گذشته در دسته پهنه‌چینان طبقه‌بندی می‌شد ولی اکنون در اردک‌های غواص طبقه‌بندی می‌شود

این پرنده بسیار آرام و بی صدا بوده و به صورت جفتی زندگی می‌نماید. اردک مرمری در نیزارها به لانه‌سازی پرداخته و در ارتفاع پایین پرواز می‌نماید. نر و ماده تقریباً هم شکلند. فقط ماده‌ها کوچکتر از نرها هستند. از مشخصات ظاهری این اردک‌ها کاکل سر آن هاست که به رنگ قهوه‌ای روشن بوده و نوک آن‌ها نیز بلند و باریک و سیاه می‌باشد. تعداد ۱۲ تخم حاصل هر دوره تخم‌گذاری آن هاست و از گیاهان آبزی تغذیه می‌نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *