گوزن زرد ایرانی را در کجا ببینیم؟

گوزن زرد ایرانی

در این مقاله از شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان می خواهیم مطلبی راجع به این که گوزن زرد ایرانی را در کجا ببینیم؟ به شما عزیزان ارائه بدهیم. در صورت مفید بودن مطلب آن را به اشتراک بگذارید.

گوزن زرد ایرانی را در کجا ببینیم؟؟؟


گوزن زرد ایرانی یک گونه نادر…

یکی از بهترین مکان ها برای جاذبه گردشگر ارومیه می باشد به طوری که ارومیه از آن دسته شهرهایی می باشد که در یک جاذبه اش، یک جاذبه ی دیگر وجود دارد و تنوع بالایی از جاذبه گردشگری را داراست خیلی از افراد ارومیه را با دریاچه ی معروفش که حالا خشک شده می شناسند و اکنون شهرت جهانی پیدا کرده و شهری می باشد که هیچ کمبودی از نظر جاذبه های گردشگری ندارد. یقینا شگفت زده می شوید اگر بدانید که در همین دریاچه ی مشهور، جزیره ای بسیار زیبا به نام جزیره اشک نهان است که در آن گوزن های ایرانی زندگی می کنند.

یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری دریاچه ی ارومیه، جزیره ی اشک است که در بخش جنوبی کبودان قرار گرفته و یکی از بهترین زیستگاه های پرنده هایی مانند فلامینگو است. وسعت این جزیره به ۲۱۱۵ هکتار می رسد و در آن نوعی گوزن به نام گوزن های زرد ایرانی زندگی می کنند که یکی از کمیاب ترین گونه های گوزن در سراسر جهان است. البته برای رفت و آمد در این جزیره باید از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز داشته باشید چرا که این جزیره در قلمرو پارک ملی دریاچه ی ارومیه قرار گرفته است.

جزیره اشک

وجود گوزن های زرد ایرانی در جزیره اشک

جالب است بدانید تا سال ها پیش کسی از وجود گوزن های زرد در ایران با خبر نبود و همه فکر می کردند که این گونه ی زیبا منقرض شده است، تا اینکه در سال ۱۳۳۵، چند گوزن زرد در کناره های رود دز به چشم خوردند و بعد از آن دوباره این امید بوجود آمد که با حفاظت از این چند تعداد باقی مانده، می توان مانع از انقراض آنها شد. بعد از این موضوع تصمیم گرفته شد تا زیستگاهی را برای این جانور نایاب انتخاب کنند که کمترین آسیب و خطر را برای آن در پی داشته باشد و به همین دلیل جزیره ی اشک به دلیل امن بودن و دارا بودن شرایط آب و هوایی خوب انتخاب شد. حالا این گونه ی زیبا در جزیره ی اشک زیست می کند و با زاد و ولدی که بین آنها انجام شده، تعدادشان بیشتر شده است.

جزیره اشک را بهتر بشناسید…

ساختار جزیره ی اشک، آهکی است و به همین دلیل بعد از هر ریزش باران، به قطر رسوب های کناره دریاچه اضافه می شود. این مسئله باعث می شود تا آب کمی در آن نگهداری شود. با این اوصاف محیط زیست بانان مجبور شدند تا آب خوری های مصنوعی ای ایجاد کنند و آب مورد نیاز گوزن ها را تهیه کنند.

و معمولا در زمانی که هوا خنک می شود، حیوان آب مورد نیاز خود را از علف های خنک تهیه می کند و در غیر این صورت برای تامین آب مورد نظر خود به آبشخورها نزدیک می شود. به این علت و به خاطر نزدیک شدن حیوان ها به این آبشخوری ها می شود، به راحتی رفتارهای این حیوانات را مورد مطالعه قرار داد و اطلاعات خوبی برای زنده نگه داشتن آن ها به دست آورد.

شرکت مهندسین مشاوره زیست پایش اصفهان

برای دریافت اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *